Kalba
Categories
Svarbu!
Tinklapyje pateikiama informacija yra bendro pobūdžio ir negali būti laikoma oficialia teisine konsultacija.

28 Kov Skolos išieškojimas užsienyje pasitelkiant Europos mokėjimo įsakymo procedūrą

Lietuvos verslininkai, žvalgydamiesi į užsienio rinkas, susiduria su dažnai neišvengiama verslo dalimi – skolininkais. Skolos išieškojimas iš užsienio įmonėms neretai atrodo kaip ilgas ir sudėtingas procesas, todėl jos tokių skolų daugeliu atveju net nebando išsieškoti. Visgi, jeigu skolininkas yra įsikūręs Europos Sąjungos valstybėje narėje, kreditorius, siekdamas susigrąžinti skolą, gali pasinaudoti Europos mokėjimo įsakymo procedūra – greitu ir (pigiausiu) būdu, nereikalaujančiu išmanyti užsienio valstybės įstatymų ar samdyti užsienio teisininko.

Kreipiantis į Europos Sąjungos valstybės narės teismą dėl Europos mokėjimo įsakymo išdavimo, reikia pildyti standartinės formos prašymą, kurį pasirašyti gali įmonės įgaliotas asmuo (vadovas) arba advokatas. Kadangi prašymas teikiamas užsienio valstybės teismui, jį reikia pildyti atitinkama užsienio kalba, todėl šiuo atveju patiriamos ir vertimo išlaidos. Tiesa, palyginti su įprastu kreipimusi į užsienio valstybės teismą, t.y. ieškiniu, vertimo išlaidos būtų gerokai mažesnės, nes Europos mokėjimo įsakymo atveju tereikėtų išversti prašymui reikalingą informaciją, o ne visus dokumentus (įrodymus), pavyzdžiui, sutartį, sąskaitas ir kt.

Prieš siunčiant prašymą, būtina išsiaiškinti, kiek konkrečiai reikės sumokėti žyminio mokesčio, norint paduoti prašymą dėl Europos mokėjimo įsakymo, kadangi kiekvienoje Europos Sąjungos valstybėje narėje žyminio mokesčio dydis yra skirtingas.

Sumokėjus žyminį mokestį, užpildytas ir pasirašytas prašymas siunčiamas atitinkamam užsienio valstybės teismui. Teismas per ne ilgesnį kaip 30 dienų terminą prašymą išnagrinėja ir, jeigu jis atitinka visus reikalavimus, išduoda Europos mokėjimo įsakymą, kuriame nurodo, kad skolininkas gali sumokėti skolą arba pareikšti prieštaravimus dėl pateikto reikalavimo. Skolininkas šiuos veiksmus taip pat turi padaryti ne ilgiau kaip per 30 dienų. Reikėtų pabrėžti, kad skolininko prieštaravimai neturi būti motyvuoti, t. y. jam užtenka tik užpildyti standartinę prieštaravimų formą tam, kad Europos mokėjimo įsakymas neįsigaliotų.

Jei tikrai žinote, kad skolininkas ginčys skolą ir su ja ar jos dydžiu nesutiks, Europos mokėjimo įsakymas nėra pats tinkamiausias būdas susigrąžinti skolą iš užsienio skolininko.

Jeigu skolininkas pateikia prieštaravimus, tuomet procesas vyksta bendrąja tvarka, t. y. reikėtų teikti ieškinį atitinkamam užsienio valstybės teismui, vykti į teismo posėdžius ir pan., kas atitinkamai reiškia, jog išlaidos, siekiant susigrąžinti skolą, gerokai išaugtų.

Tačiau prašyme dėl Europos mokėjimo įsakymo galima nurodyti, kad skolininko prieštaravimų atveju kreditorius nesutinka pereiti prie įprasto civilinio proceso, kas reikštų, kad procesas dėl skolos išieškojimo šioje stadijoje ir pasibaigia. Žinoma, tai neužkerta kelio dėl tos pačios skolos kreiptis su ieškiniu į užsienio valstybės teismą įprasta tos užsienio valstybės civilinio proceso tvarka.

Jei skolininkas prieštaravimų per nustatytą terminą nepateikia, tuomet Europos mokėjimo įsakymas įsiteisėja ir tokį įsakymą galima priverstinai vykdyti visoje Europos Sąjungoje.

Ši informacija negali būti laikoma teisine konsultacija ir naudojama individualiems teisiniams atvejams. Tinkama ir kvalifikuota teisinė konsultacija gali būti suteikiama tik tinkamai ir išsamiai įvertinus visas reikšmingas kiekvieno konkretaus atvejo faktines aplinkybes. Norėdami kreiptis dėl teisinės konsultacijos, susisiekite elektroniniu paštu info@versum.lt arba telefonu +370 5 2409715.